vredesactie

Vredesactie

Саме так зветься доповідь аналітика Брема Вранкена для бельгійської громадської організації Vredesactie.

2016 року Європейський Союз здійснив безпрецедентний крок створення програми військових досліджень на суму 90 млн євро, так званої Підготовчої дії на науку про оборону (PADR – Preparatory Action on Defence Research). Це лише перший крок. На найближчі десять років Європейська Комісія пропонує створити Європейський фонд оборони, який виділить більше 40 млрд євро на дослідження, розробку та закупівлю зброї.

Це безпрецедентне прискорення мілітаризації Європейського Союзу з однією метою: зберегти оборонну промисловість вигідною. Питання про те, яка зброя повинна бути розроблена і чи потрібна вона, не ставиться.

У процесі прийняття рішень з цього питання переважають приватні інтереси. Ані громадянське суспільство, ані Європейський парламент не показали жодної суттєвої реакції. На підставі внутрішніх документів, Vredesactie використовує цей звіт, щоб показати, як оборонна промисловість мала доступ до всіх рівнів процесу: від визначення порядку денного до написання умов подачі субсидій. Доповідь документує симбіозні зв’язки між ОПК і європейськими інституціями та вплив цих відносин на створення Європейської програми військових досліджень та Європейського фонду оборони.

Деякі помітні факти з доповіді:

– Гранти на оборону зростають з 65 млн євро у 2004-06 роках до 3,2 млрд євро у 2021 році.

– Бюджет лобіювання десяти найбільших європейських зброярських корпорацій збільшився за п’ять років удвічі з 2,8 млн до 5,6 млн євро на рік (йдеться про BAE Systems, Airbus, Leanardo/Finmeccanica, Thales, Safran, Rolls Royce, DCNS, Rheinmetall, Saab, MBDA). Крім них, до євросоюзівського ОПК-лоббі входять: ASD, EOS, Indra, Kangaroo Group, Diehl, GKN, Aernnova, Fraunhofer Gesellschaft, TNO, European Cyber Security Organisation, Fokker Technologies.

 – Наглядова громадська організація Corporate Europe Observatory назвала взаємини євробюрократів та “зброярських баронів” павутинням довіри. Тут вузли утворюють форуми, зброярські ярмарки, оборонні конференції, семінари та аналітичні центри, а
безліч груп, подій та установ, де є європейські політичні діячі, CEO з оборонної промисловості, урядові чиновники та військовослужбовці офіційно чи неофіційно можуть зустрітися.

 – На підставі європейського законодавства про відкритий уряд Vredesactie задавав питання про зустрічі між єврокомісарами та представниками “оборонки”. Це показує, що протягом останніх трьох років Комісія зібралася щонайменше 46 разів разом з ОПК, щоб обговорити підготовчі дії з досліджень в галузі оборони. Кореспонденція між промисловістю та Європейським агентством з питань оборони настільки об’ємна, що огляд цієї кореспонденції розглядався як “надто тяжкий адміністративний тягар” для працівників політики, які передали їх Vredesactie.

 – Група Group of Personalities on Defense Research, дорадчий орган, який видав найбільш важливі тексти, складався з шістнадцяти членів, з яких десять були безпосередньо пов’язані з ОПК: сім представників оборонних компаній, два представники приватних дослідницьких установ, які могли б скористатися європейською програмою військової досліджень та один депутат, Майкл Галер, член організації, яка об’єднує парламентаріїв разом із оборонною галуззю (Елжбета Бєньковська, Майкл Галер, Фернандо Абріл-Марторелл, Антуан Був’є, Хакан Буске, Том Ендерс, Айан Кінг, Мауро Моретті, Арндт Шоенманн, Пауль де Кром, Реймунд Нойгебауер, Тейя Тіілікайнен, Нік Уітні, Карл Більдт, Елізабет Гюго, Богдан Клих). Незалежні голоси не були представлені.

 – Працюючи з групою, ЄС уникав будь-якої форми прозорості. Врешті-решт, група осіб не зареєстрована як група експертів, яка зобов’язана публічно оприлюднювати дати зустрічі, календарі та звіти.

 – Аналіз політичних пропозицій Плану дій оборони показує, що вони практично буквально засновані на рекомендаціях озброєнь.

 – Незважаючи на те, що дослідження в рамках підготовчого проекту буде фінансуватись на 100% ЄС, всі результати досліджень стануть власністю залучених зброярських компаній (з правами доступу для держав-членів, якщо вони хочуть продовжувати розробляти розроблені технології).

 – Більшість інших європейських проектів, наприклад, програма досліджень “Горизонт 2020”, фінансуються з ЄС на 80%, і фінансуються учасниками.

 – Надмірний вплив індустрії озброєнь на європейський процес прийняття рішень не лише ставить питання про легітимність цих структур, що приймають рішення. Це також спричиняє небезпеку, що європейська зовнішня політика буде мілітаризуватися.

 – Військові технології, які зараз розробляються, допомагають визначати війну майбутнього. Європейський Союз вже розпочав розробку автономної зброї. Попри попередження вчених та Європейського парламенту, неможливо провести суттєві громадські дебати щодо бажаності цих технологій. Те, як ці технології відповідають загрозам безпеки, також незрозуміло.

 – На думку активістів, необхідно розробити широкомасштабні програми зброї та купувати зброю, щоб зробити оборонну промисловість вигідною, це нове адажіо ЄС. Це лише підтримує ділові інтереси військово-промислового комплексу. Питання, якою зброєю потрібно розвивати та чи є вона необхідною, очевидно, більше не ставиться.

Європейський фонд оборони складається з двох частин:

1. Військово-дослідна програма на 500 млн євро на рік. Комісія хоче підтримати розробку суперечливих технологій, таких як дрони та бойові роботи.

2. Фонд “Потужність” у розмірі 5 млрд євро на рік для забезпечення спільного розвитку та закупівлі державними установами систем озброєння. 80% фінансування покривають держави-члени. Європа несе відповідальність за залишкові 20%, якщо держави-члени зобов’язуються купувати кінцевий продукт. Крім того, державам-членам не слід включати закупівлю зброї через європейський оборонний бюджет у своєму дефіциті. Іншими словами, держави-члени повинні заощадити на соціальних послугах, освіті, правосудді та охороні здоров’я, щоб вони відповідали стандартам ЄС щодо бюджету. Але витрати мільярдів на нову зброю системи винагороджуються.

Vredesactie

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on П’ятниця, листопада 17, 2017 at 13:04 and is filed under Закордон, Статті. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.